PRAGUE AIRPORT REGION

cz | en

Interreg D-Air

D-AIR-logo web

Projekt D-Air - Decarbonated Airport Regions


Jedná se o projekt, který je financován částečně z operačního programu Interreg IVC. Cílem projektu, na jehož přípravě se ke spolupráci a výměně zkušeností sešli partneři z deseti evropských regionů, je snížení emisí CO2 (tzv. uhlíkové stopy) v okolí letišť.  Spolupráce municipalit, regionů a provozovatelů letišť v rámci projektu může přinést významné snížení uhlíkové stopy při pozemních operacích a dopravě na letišti a v jeho okolí a s tím ruku v ruce i snížení ostatních škodlivých emisí, včetně hluku.  Více informací na www.dairproject.eu

Nositelem projektu D-Air je pro Česko sdružení PAR (Prague Airport Region – zájmové sdružení právnických osob dotčených provozem letiště Praha-Ruzyně). Sdružení PAR jako jeden z nástrojů k dosažení cílů projektu pravidelně svolává tzv. Dopravní Fórum Severozápad – skupinu všech aktérů, kteří se mohou vyjadřovat k problematice dopravy a životního prostředí v okolí Letiště Václava Havla Praha a jsou sdružením PAR informováni o průběhu a posledních poznatcích projektu D-Air. V loňském roce se Fórum sešlo v prosinci 2012, II.setkání se bude konat 16.12.2013 a je ve fázi příprav a v roce 2014 se v rámci projektu plánuje závěrečné setkání.

V průběhu projektu bude organizována výměna zkušeností a tzv. best practices mezi  partnerskými subjekty. Doposud bylo uskutečněno několik studijních cest našich dopravních expertů: studijní cesta do Eindhovenu, Paříže, Stockholmu, Lipska a Varšavy a čekají nás další studijní cesty. Z těchto cest jsou zpracovávány zprávy identifikující a popisující zajímavé zkušenosti z ostatních regionů. Na závěr bude zpracován plán realizace vybraných systémových opatření v podmínkách našeho regionu. Projekt by měl přispět k tomu, aby se letištní regiony,  jejichž ekonomický potenciál je velmi významný, transformovaly v dopravní, ekonomická ale i vědecká centra, rozvíjející se podle všech pravidel udržitelného a ekologického růstu.

Partneři projektu: City of Eindhoven (NL) Eindhoven Airport N V(NL) Airport Regions Conference Agglomeration Community Lands of France (FR) Greater Stockholm Public Transport Authority (SE) Stockholm-Arlanda Airport / Swedavia (SE) City of Leipzig, Economic Development Office (DE) Mitteldeutsche Airport Holding (DE) City of Vienna, Environmental Department (AT) Province of Bologna (IT) City Council of El Prat de Llobregat (ES) Transport Malta (MT) Mazovia Voivodship (PL) Prague Airport Region (CZ) 

Přidruženým partnerem je rovněž Letiště Václava Havla Praha, které se nemohlo zúčastnit  přímo, vzhledem ke svému statutu podnikatelského subjektu. Management Letiště je však s projektem seznámen a o spolupráci a je uzavřena smlouva o finanční a odborné podpoře projektu. Dalšími partnery jsou Hlavní město Praha a Středočeský kraj.

Financování projektu:  85% oprávněných nákladů ERDF, 15% spoluúčast ERDF:  Evropský regionální rozvojový fond Celkový rozpočet projektu:  2.623.075,-Kč (převod z EUR, kurz 25,-Kč) Dotace z fondů EU:  2.229.613 Kč Spolufinancování sdružení:  393.461,-Kč Trvání projektu:  01/2012 – 12/2014, celkem 36 měsíců Obecný cíl projektu:  Redukce CO2, dopravní dostupnost.

www.dairproject.eu
vedoucí partner projektu EU:

Project Manager
Ron Nohlmans
tel: +31 40 238 60 73
email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

www.airportregion.cz
kontaktní osoba ČR:
Markéta Svobodová
Manažer Komunikace projektů PAR
m: +420 724 300 990
email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 Interreg ivc European Union  

D-Air zprávy

archiv D-Air zpráv
 • Středa, 29 Říjen 2014 16:02
  D-Air závěrečná konference v Bruselu
  D-Air závěrečná konference v Bruselu Cílem konference, které se účastnilo 13.10.2014 celkem 140 partnerů projektu D-Air a hostů bylo představit výsledky projektu a seznámit se závěry projektu zástupce významných evropských institucí. Součástí programu byla také výstava a prezentace institucí a projektů, které s tématem souvisí. Celý text zprávy najdete v příloze, společně s programem akce v Aj a prokliknutím zde najdete odkaz na prezentace.
 • Pondělí, 06 Říjen 2014 06:50
  projekt D-air - III. setkání Dopravního Fóra Severozápad
  projekt D-air - III. setkání Dopravního Fóra Severozápad O tom, jak proběho v pořadí již třetí setkání Dopravního Fóra Severozápad v rámci projektu D-Air dne 24.9.2014, na Letišti Václava Havla Praha, se dočtete v přiloženém zápisu a můžete si stáhnout i prezenční listinu s úplným seznamem účastníků a jejich podpisů. Ke zprávě je také přiložen Regionální implementační plán - soubor navrhovaných opatření vedoucích ke snížení emisí CO2 z dopravy z povrchového přístupu na letiště a samotného provozu letiště.…
 • Úterý, 28 Leden 2014 00:00
  D-Air Studijní návštěva Bologni - tisk. zpráva v Aj
  D-Air Studijní návštěva Bologni - tisk. zpráva v Aj Tiskovou zprávu vydanou ARC (asociace evropských letištních regionů) o realizované studijní návštěvě Bologni můžete stáhnout v příloze v původním znění v Aj. Podronou zprávu v češtině uveřejníme v následujících dnech. 
 • Čtvrtek, 03 Červenec 2014 00:00
  D-air Newsletter 9
  D-air Newsletter 9 Newsletter 9 o průběhu projektu D-air je ke stažení v příloze. Zajímavé je shrnutí, čeho se za poslední 3 roky během projektu podařilo ve snižování emisí CO2 dosáhnout v okolí evropských letišť.    
 • Pátek, 20 Červen 2014 09:25
  D-Air - zpráva ze studijní cesty ve Vídni
  D-Air - zpráva ze studijní cesty ve Vídni Návštěva vídeňského letištního regionu byla velmi zajímavá především proto, že jak historicky, kulturně, tak i poměrem velikosti města a letiště jsou místní podmínky v mnohém podobné našim. Jsou zde však i zásadní rozdíly: • Vlastnická struktura letiště je odlišná – 50% privátní akcionáři, ostatní město (20%), region (20%), zaměstnanci(10%)• Letiště leží mimo Vídeň v (Ost-Region) zemi Dolní Rakousko. V sousedství letiště je menší podíl rezidenčního osídlení, neboť mezi městem a…
 • Čtvrtek, 05 Červen 2014 08:16
  ARC vyhlásilo letiště Stokholm - Arlanda vítězem ocenění Global Rail Awards 2014
  ARC vyhlásilo letiště Stokholm - Arlanda vítězem ocenění Global Rail Awards 2014 Letiště Stokholm - Arlanda vyhlášeno Sdružením evropských letištních regionů (ARC) letištěm roku v rámci udílení cen Global Rail Awards 2014 Toto ocenění je udíleno vybranému letišti, které se společně se svými partnery aktivně podílí na vytvoření dobré zkušenosti dopravního spojení přímo z letiště vlakovou dopravou pro své zákazníky. Více o ocenění a letišti Stokholm najdete v přiložené zprávě z udílení cen Global Rail Awards 2014.
 • Pondělí, 02 Červen 2014 10:57
  D-Air Studijní návštěva Vídně - tisk. zpráva v Aj
  V příloze najdete originál tisk. zprávy vydanou (ARC - Airport Regions Conference), partnera projektu D-Air v anglickém znění. Naší zprávu z návštěvy ve Vídni zpracováváme, jakmile bude hotová, uveřejníme ji na našich stránkách.  
 • Pondělí, 28 Duben 2014 00:00
  D-Air newsletter č.8
  D-Air newsletter č.8 Poslední číslo newsletteru projektu D-Air si můžete stáhnout v příloze. Titulní článek komentuje Studijní návštěvu v Praze, kterou organizovalo sdružení PAR.  
 • Čtvrtek, 03 Duben 2014 12:12
  Zpráva ze studijní cesty v Praze, 25.3. – 27.3.2014 - projekt D-AIR
  Zpráva ze studijní cesty v Praze, 25.3. – 27.3.2014 - projekt D-AIR Dlouho avizovaná a plánovaná studijní návštěva Prahy v rámci projektu D-Air proběhla ve dnech 25.-27.3.2014 a celkem se jí během tří dnů zúčastnilo 86 účastníků - 30 osob z řad partnerů projektu,  9 našich expertů , 28 přednášejících, 15 zástupců médií a 4 hosté.Tuto 3-denní studijní cestu uspořádalo sdružení PAR společně s partnery – Magistrátem hl. Města Prahy, Středočeským krajem a Letištěm Praha třídenní studijní cestu. Program byl rozdělen do tří…
 • Úterý, 28 Leden 2014 13:29
  D-Air - zpráva ze studijní cesty v Boloni
  D-Air - zpráva ze studijní cesty v Boloni Boloňa je významné středoitalské město s bohatou historií – (univerzita z roku 1088) – a průmyslem – například výroba motocyklů Ducati či luxusních aut Maserati a Lamborghini. Je součástí regionu Emilia Romagna a centrem jedné z jeho devíti provincií. Hostitelem studijní návštěvy v rámci projektu D-Air v Boloni byl Odbor pro urbanistické plánování a rozvoj dopravy, tedy cosi jako náš Institut pro plánování a rozvoj hl. města Prahy. Významný rozdíl, který byl…
 • Úterý, 14 Leden 2014 09:21
  Letiště v Eindhovenu CO2 neutrální
  Letiště v Eindhovenu CO2 neutrální Letiště v Eindhovenu získalo certifikát Airport Carbon Accreditation nejvyššího stupněLetiště Eindhoven získalo jako první letiště v zemích Beneluxu certifikát Airport Carbon Accreditation nejvyššího stupně.V rámci programu Airport Carbon Accreditation se provádí audit a ocenění úspěšnosti účastnických letišť v řízení a snižování emisí CO2. Program sestává ze čtyř úrovní, přičemž pro každou z nich lze získat zvláštní certifikát; jsou to stupně Mapping (mapování), Reduction (snižování), Optimisation (optimalizace) a Neutrality (neutralita). Letiště…
 • Středa, 23 Říjen 2013 00:00
  D_Air newsletter 6 -Lipsko
  D_Air newsletter 6 -Lipsko Aktuální zpravodaj zaměřený zejména na popis realizované studijní návštěvy v Lipsku a více najdete buď v originálním znění v Aj nebo v češtině v příloze.  
 • Pondělí, 23 Prosinec 2013 10:43
  Odborníci, občané i zastupitelé pokračují v diskuzi o zlepšení dopravy v okolí pražského letiště.
  Odborníci, občané i zastupitelé pokračují v diskuzi o zlepšení dopravy v okolí pražského letiště. tisková zprávaDne 16.12.2013 se na půdě Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy v Emauzích, sešlo téměř 40 zástupců z řad odborných institucí, státních úřadů, ministerstev, soukromých subjektů, municipalit a  občanských sdružení na  II. setkání Dopravního Fóra Severozápad. Toto fórum založené v rámci evropského projektu D-Air, je jedním z nástrojů pro koordinaci a podporu plánů na snížení emisí CO2 a zkvalitnění pozemní dopravy v okolí letiště.Dostupné prezentace můžete najít v…
 • Úterý, 10 Prosinec 2013 18:55
  D-Air - pracovní schůzka s experty
  D-Air - pracovní schůzka s experty 2.12.2013 se v odpoledních hodinách uskutečnila schůzka pracovního týmu D-Air s experty spolupracujícími na projektu. Přítomni byli: Vladimír Vytiska, Kateřina Vojvodíková, Markéta Svobodová, Jiří Kraus, Jiří Vyčítal, Patrik Macho,  Marek Zděradička, Lucie Roubalová, René Pekárek. Program schůzky:- setkání Dopravního Fóra – organizace, pozvání, připomínky, úkoly- příprava Implementačního plánu D-Air- příprava SV v Praze Následovat bude druhé setkání Dopravního Fóra, které se uskuteční 16.12.2013, v prostorách IPR, v Praze. Registrace na tuto akci je nutná.
 • Pátek, 22 Listopad 2013 10:32
  D-Air newsletter č.7
  D-Air newsletter č.7 Nové číslo newsletteru projektu D-Air najdete v příloze.
 • Úterý, 05 Listopad 2013 09:50
  D-Air - zpráva ze studijní cesty do Varšavy
  D-Air - zpráva ze studijní cesty do Varšavy Zpráva ze studijní cesty do Varšavy ve dnech 1-3.10. 2013 - Projekt D-Air Účastníci: p. Tomáš Ctibor, pověřený řízením Útvaru pro rozvoj hlavního města Prahy, Patrik Macho – Středočeský krajský úřad odbor dopravy, Jan Kašík – projektant, dopravní specialista NDcon  Vladimír Vytiska - koordinátor projektu PAR Jednalo se o studijní cestu zaměřenou především na problematiku dopravy, ochrany životního prostředí a dalších aspektů spojených se zahájením provozu letiště Varšava – Modlin,…
 • Pátek, 11 Říjen 2013 07:21
  D-Air: Varšava Modlin – mladé letiště hledá způsoby, jak snížit emise CO2
  D-Air: Varšava Modlin – mladé letiště hledá způsoby, jak snížit emise CO2  TISKOVÁ ZPRÁVA : Varšava Modlin – mladé letiště hledá způsoby, jak snížit emise CO2 Varšava, Polsko, 8. října 2013 – Mazovská rada pro regionální plánování a letiště Varšava-Modlin byli hostiteli sedmé studijní návštěvy v rámci projektu Decarbonized Airport Regions (dAIR), která se konala 1. až 3.října. Po devíti měsících mimo činnost zahájilo letiště Modlin provoz právě den před tímto setkáním. „Ochrana životního prostředí je jednou z našich hlavních priorit“, řekl…
 • Středa, 09 Říjen 2013 06:20
  D-Air newsletter 5
  D-Air newsletter 5 Přeloženou verzi 5-tého čísla newsletteru projektu D-Air najdete v příloze.
 • Pondělí, 30 Září 2013 09:32
  D_Air - zpráva o studijní návštěvě Lipska
  D_Air - zpráva o studijní návštěvě Lipska Jednalo se o studijní cestu spojenou s workshopem a schůzí všech projektových týmů, neboť projekt se nachází v polovině a čekají nás důležité aktivity jako je zpracování plánu realizace dobrých postupů a zkušeností a organizace studijní cesty v březnu 2014 v našem regionu.Vše bylo s německou důkladností a precizností naplánováno, program byl velmi bohatý a končil často až kolem půlnoci. Volné chvíle se počítaly spíše na minuty. Pozitivní ovšem bylo,…
 • Středa, 01 Květen 2013 00:00
  D-Air - studijní návštěva Paříže
  D-Air - studijní návštěva Paříže 22-23. dubna 2013 se konala studijní návštěva Paříže, pořadateli SC bylo sdružení tří municipalit v okolí letiště Charlese de Gaula – CDG – Terres de France. Zprávu z této návštěvy si můžete stáhnout v příloze.
TOPlist